Vzdělávací program pro školy

Bazilika minor ve Žďáře nad Sázavou nabízí celoroční programy, které jsou přizpůsobeny věku dětí a studentů. Jsou určeny pro mateřské, základní, střední školy a zájmové skupiny. Stálé programy se zaměřují na témata: příroda, historie, architektura, umění a život v klášteře. V bazilice bude možné během roku navštívit i programy tematické, které se budou vztahovat k Vánocům, Velikonocům aj.

s mnichy do prirody

MŠ a 1. stupeň ZŠ

S mnichy do přírody
Jak vypadala oblast Žďárska před založením kláštera? Kdo byli mniši a proč pro ně byla okolní krajina důležitá? Najdeme část přírody i v kostele? Potřebujeme i v dnešní moderní době lesy nebo rybníky? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi. Vydáme se společně prozkoumat baziliku a rajský dvůr. V závěru programu si děti vytvoří vlastní klášterní zahradu.
Délka programu: MŠ: 50 min, ZŠ: 60 min
Cena: MŠ: 30 Kč/žák, 1. stupeň ZŠ: 40 Kč/žák. Pedagogický doprovod zdarma.

2. stupeň ZŠ a SŠ

Od gotiky po baroko
Žáci se v srdci bývalého cisterciáckého kláštera seznámí s typickými znaky gotické a barokní architektury. Budou zkoumat sochy a obrazy barokních umělců. Neopomeneme vyzdvihnout významného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla a zmínit kult světců v období baroka. Studenti budou své postřehy zapisovat a zakreslovat do pracovního listu, který jim může daná historická
a umělecká období ještě více přiblížit.
Délka programu: 60 – 90 min
Cena: 50 Kč/žák. Pedagogický doprovod zdarma.

s mnichy do prirody
s mnichy do prirody

ZŠ a SŠ

Ora et labora
Pojďte s námi zjistit, jak se žilo v klášteře. V krásném prostředí baziliky se žáci dozví informace o denním režimu mnichů, vztahu k umění, k lékařství, o jejich jídelníčku nebo těžkých časech, které museli mniši překonat. Žáci zjistí, že život v klášteře rozhodně nebyla nuda a ne nadarmo se tato místa nazývala centrem vzdělanosti.
Délka programu: 60 – 90 min
Cena: 50 Kč/ žák. Pedagogický doprovod zdarma.

Dále nabízíme:

s mnichy do prirody

Kontakt
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel: 734 673 412